زمانی یک فیلم برای دانلود حجمی حدود 50 تا 150 مگابایت داشت و فایل های صوتی با کیفیت 64 ونهایت 128 موجود بودند و ما با خود فکر میکردیم اینها آخر تکنولوژی است! اما امروزه یک فیلم با کیفیت معمولی 1080 نزدیک به 3گیگ و کیفیت فول اچ دی بالا 10گیگ و کیفیت 4k 2برابر این حجم است! حتی فایل های صوتی با ورود فرمت هایی نظیر flac بسیار حجیم تر شده اند.
از آنجایی که قیمت خرید هارد با ظرفیت های مختلف مخصوص در کشور ما باتوجه به افزایش روز به روز قیمت ارز بسیار بالا است، در نتیجه خیلی از افراد مجبور به حذف خاطرات و فایل های خود میشوند!. اما در این میان فضای ابری از کارایی و عملکرد بسیار خوبی برخوردار است و محل مطمئنی برای ذخیره سازی اطلاعات خواهد بود.

این روزها شاهد ارائه دهندگان مختلف فضای ابری هستیم که به حفظ اطلاعات کاربران خواهند پرداخت. در ادامه قصد دارم برخی از سرویس های معروف که حجم رایگان نیز به کاربران ارائه میدهند را برای شما معرفی کنم. امیدوارم بخشی از مشکلات آرشیو دوستان حل شود و همچنین محل مناسبی برای تهیه پشتیبان از فایل های ضروری خود پیدا کنید.
Google Drive
گوگل درایو انتخاب اول کاربران اندرویدی است. البته به دلیل اینکه اکثر کاربران از ایمیل سرویس شرکت گوگل استفاده میکنند، میتوانند از این سرویس برای پشتیبانی فایل های ضروری خود در سیستم های کامپیوتری نیز استفاده کنند. همچنین کاربران اندرویدی می توانند عکس های با کیفیت و فیلم های حجیم را در برنامه Google Photos ذخیره کنند. از نکات منفی این فضای ابری می توان به پیچیده بودن محیط تحت وب آن اشاره کرد. البته شایان ذکر است که این فضای ابری از نرم افزار دسکتاپ در سیستم عامل مک و ویندوز برخوردار است و انجام عملیات را به کمک Drag & Drop ساده تر خواهد کرد. 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی به صورت رایگان در این فضای ابری برای کاربران در نظر گرفته شده است. در واقع برای هر ایمیل 15گیگ! میتوانید چند ایمیل بسازید (ترفند ایرانی!)

topcloudfree-google

OneDrive
این سرویس متعلق به شرکت ماکروسافت است و کسانی که از سرویس ایمیل ماکروسافت استفاده میکنند با این سرویس آشنایی بهتری دارند، همچنین در محیط ویندوز 10 به صورت پیش فرض فعال است. فضای ابری OneDrive به file explorer ویندور 10 متصل است و نیازی به دانلود نرم افزار خاصی برای دسترسی به فضای ابری OneDrive نخواهد بود. در نتیجه این فضای ابری انتخاب اول کاربران ویندوزی خواهد بود. متاسفانه فضای ذخیره سازی رایگان آن فقط 5 گیگابایت است و این میزان برای کاربران کافی نخواهد بود. از طرفی با وجود برنامه OneDrive برای تمامی پلتفرم های اندروید، iOS، مک و ویندوز استفاده از آن ساده تر خواهد شد.

topcloudfree-onedrive

iCloud
این سرویس متعلف به شرکت سخاوتمند اپل است! در واقع iCloud یک فضای ابری برای کاربران آیفون است و 5 گیگابایت فضای رایگان را در اختیار کاربرانش قرار داده است. در iCloud می توانید تمامی محتوا و فایل های خود را ذخیره کنید و همچنین قادر خواهید بود تا در هر زمان و هر مکانی از طریق وبسایت iCloud به محتوای خود دسترسی پیدا کنید.
بر خلاف دیگر سرویس ها از این سرویس فقط در محیط سیستم عامل های اپل میتوان استفاده کرد، با این همه انحصار سازی از طرف شرکت اپل این سرویس در سال 2014 هک شد و تصاویر شخصی بسیاری از افراد معروف هالیوود افشا شد!

topcloudfree-icloud

Dropbox
از قدیمی ترین سرویس های فضای ابری Dropbox است که 2 گیگابایت فضای ذخیره سازی را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد که در مقایسه با دیگر سرویس ها کمتر است. از طرفی اگر حساب کاربری خود را در شبکه های مجازی مختلف به Dropbox متصل کنید، سرویس رایگان شما به 16 گیگابایت افزایش خواهد یافت. اشتراک کسب و کار Dropbox فضای نامحدودی را برای مشتریان عرضه می کند. همچنین شاهد ویژگی بازیابی فایل و تهیه نسخه پشتیبان نیز هستیم.

topcloudfree-Dropbox

Mega
این سرویس در میان کاربران ایرانی کمی گنگ است و شاید کمی پیچیده! ولی بسیار عالی است با فضای رایگان باورنکردنی 50گیگابایت! بله درسته 50 گیگ!
این فضای ابری با میزان فضای کافی و سخاوتمندانه و رابط کاربری دوستانه یکی از موارد پرطرفدار است. فضای ابری Mega امکان آپلود فایل ها و عکس ها را از طریق موبایل و دسکتاپ در اختیار کاربران قرار می دهد. باید اشاره کنیم که میزان فضای ذخیره سازی رایگان 50 گیگابایت است و این میزان برایتان باورنکردنی خواهد بود. مگا ادعا دارد که تمام اطلاعات ذخیره شده در فضای ابری در سرور این کمپانی رمزگذاری خواهد شد و امکان آسیب دیدن اطلاعات و داده ها وجود نخواهد داشت.

topcloudfree-mega

Box
وب سایت Box یک فضای ابری است که برای کسب و کار، خدمات ارزنده ای را ارائه می کند. این فضای ابری 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی رایگان را برای کاربران ارائه کرده و از امکانات پیشرفته ذخیره سازی نامحدود بهره می برد. این فضای ابری توسط نرم افزارهایی چون Docs Google و Office 365 پشتیبانی می شود. Box Sync برای مشتریان مک و ویندوز ارائه شده و همچنین شاهد سرویس رسمی اندرویدی این فضای ابری نیز هستیم.

topcloudfree-box

pCloud
این وب سایت ادعا میکند شرکت های بزرگی مثل اوبر، هواپیمایی امارات، نایکی و غیره از سرویس های این شرکت استفاده میکنند! این وب سایت فضای بسیار خوب 20 گیگابایت برای ذخیره سازی در اختیار کاربران به صورت رایگان قرار میدهد و دارای پلتفرم جذاب و خوبی است.

topcloudfree-p

IDrive
در پایان یکی دیگر از وب سایت هایی که فضای ابری به ضورت رایگان در اختیار کاربران قرار میدهند IDrive است، این وب سایت فضای 5 گیگابایت را به ضورت رایگان در اختیار کاربر قرار میدهد و دارای محیط کاربری جالب و ساده ای است و جز سرویس های جدید محسوب میشود.

topcloudfreei

در پایان توجه داشته باشید که در میان این سرویس ها میتوانید باتوجه به معتبر تر بودن (اکثرا معتبر هستند) و امنیت بالاتر و توجه به نحوه دستری خودتان به آن سرویس مورد نظر، بهترین سرویس را برای نیازهای خود انتخاب کنید.