حتما این چند روزه با خبر بسته شدن وب سایت های دانلود فیلم و سریال مواجه شده اید. خبری که به خودی خود عجیب بود! نه برای حمایت از حق انتشار فیلم های هالیوودی و کمک به فیلم سازان آمریکایی! بلکه برای کمک به سایت هایی که این فیلم ها را در قبال دریافت حق اشتراک به صورت استریم برای کاربران ایرانی پخش میکنند انجام شده است! در ادامه با پی سی آرنا همراه باشید تا سرویس تورنت را برای دانلود هر آنچه نیاز دارید به صورت رایگان به شما معرفی کنیم.

همانطور که توضیح دادم به صورت عجیبی با طرح ضربتی برای مقابله با سایت های دانلود فیلم مواجه شدیم! سایت هایی که از سرورهای داخل ایران استفاده میکردند. دیگر کار از فیلتر کردن دامنه گذشته و به طور کلی سرویس های این سایت ها از طرف سرویس دهنده هاستینگ غیر فعال شده است. آن هم برای حمایت از سرویس های پخش آنلاین فیلم که حق اشتراک از کاربر ایرانی دریافت میکنند تا فیلم های خارجی که خودشون از تورنت دانلود کرده اند را به کاربران ایرانی بفروشند!

برای مثال اگه فردی مثل نولان (کارگردان) به ایران سفر کند و دلش برای دیدن یکی از فیلم های خودش تنگ شود، باید از یکی از این سرویس ها برای دیدن فیلم خودش به صورت آنلاین استفاده کند (با تعجب از اینکه کمپانی مربوط به پخش فیلم اصلا در ایران فعالیت ندارد) با صحنه ای عجیب مواجه می شود! باید هزینه ای برای حق پخش به این سرویس پرداخت کند در حالی که این سرویس فیلم را خودش به صورت رایگان دریافت کرده و هیچ حق پخشی به کمپانی اصلی نداده است! بله حتی کریستوفر نولان هم باشید برای دیدن اثر خودتان باید پول به دلالان بدهید! دلالان ایران!

 

خوب بگذارید موضوع اصلی را بیان کنم... جایگزین مناسب برای دانلود فیلم و سریال و موسیقی و خیلی چیزهای دیگر در سراسر وب. سرویس تورنت

قبل از هرچیزی این موضوع و بگم که حتما بعد دانلود فیلم ها از سایت های ایرانی و غیره در قسمت نام فیلم مشاهده کرده اید در پایان اسم انکودرها و ریپ کننده هارو نوشتن (گروه هایی که در سراسر دنیا اینکار را انجام میدهند) مثلا ganool , yify , spark و غیره...

اکثر این گروه های دوست داشتنی ریپ کننده خودشان یک سایت مرجع دارند که از سرویس تورنت برای به اشتراک گذاری فایل هاشون استفاده می کنند. پس در واقع شما الان میخواید بدونه واسطه از مرجع های اصلی ریپ کننده فیلم های خودتان را دانلود کنید! که خیلی هم بهتر است! (البته برای دسترسی به اکثر سایت های تورنت باید از ق*ند*ش*کن استفاده نمائید.)

 

تورنت چیست؟

تورنت (بیت‌تورنت) نام یک پروتکل اشتراک فایل است که توسط برنامه‌نویسی به نام برام کوهن ایجاد و در دوم ژوئیه ۲۰۰۱ عرضه شد.
بیت‌تورنت پروتکلی است که به منظور ارسال پرونده‌ها و توزیع حجم بزرگی از اطلاعات بدون کاهش در مصرف منابع پر هزینه سرور و پهنای باند طراحی شده‌است. در واقع نوعی ارتباط همتا به همتا می‌باشد که کاربران مستقیماً به یکدیگر متصل می‌شوند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل می‌پردازند. گر چه فعالیت‌های تمامی کاربران یک فایل توسط سرور مرکزی به نام Tracker هماهنگ می‌شود، اما این سرور از محتویات فایل‌هایی که منتقل می‌شود بی اطلاع است. در نتیجه تعداد زیادی از کاربران با پهنای باند محدود Tracker مربوطه قابل پشتیبانی هستند. فلسفه کلیدی بیت‌تورنت این است که کاربران باید هم‌زمان با دانلود کردن اطلاعات (inbound)، آپلود (outbound) نمایند. در این صورت پهنای باند شبکه با حداکثر کارایی بکار گرفته می‌شود.

بیت‌تورنت به نحوی طراحی شده‌است که بر خلاف پروتکل‌های انتقال دیگر با افزایش تعداد افراد مشتاق برای دریافت یک فایل مشخص، کارا تر می‌شود، برای توصیف بهتر این روند می‌توان آن را به گروهی از افراد تشبیه کرد که دور یک میز نشسته‌اند و هر کدام سعی دارند که کپی کاملی از یک کتاب ده صفحه‌ای را دریافت کنند، نفر اول اعلام می‌کند که صفحات ۱ و ۵ را دارد و نفرات سوم، چهارم و پنجم هر کدام قسمت‌هایی از این صفحات را ندارند؛ بنابراین هر یک برای گرفتن صفحات، به نفر اول مراجعه می‌کنند. نفر دوم اعلام می‌کند که صفحات ۵ تا ۱۰ را دارد. نفر اول، چهارم و پنجم به نفر دوم می‌گویند که بعضی از صفحات او را می‌خواهند و او هم کپی آن صفحات را به آن‌ها می‌دهد. این روند ادامه می‌یابد تا وقتی که همه افراد کپی تمام بخش‌های موجود کتاب را به دست بیاورند. همچنین دور این میز شخص دیگری وجود دارد که کپی کل کتاب را دارد؛ بنابراین احتیاج ندارد که برایش کپی صفحه‌ای فرستاده شود. او صفحاتی را که هیچ‌کس ندارد را بین افراد پخش می‌کند. در ابتدا هنگامی که افراد دور میز می‌نشینند، باید از او بخواهند که اولین سری کپی صفحات خود را به آن‌ها بدهد. گرچه افراد سعی می‌کنند که صفحات مشابه را از او نگیرند، بعد از مدتی همگی اکثراً کپی کتاب را دارند. بدین ترتیب این فرد می‌تواند کتابی را که دارد در اختیار افراد زیادی قرار دهد بدون اینکه مجبور باشد کل کپی را به تمام افراد بدهد. او می‌تواند در عوض، قسمت‌های مختلف کتاب را به افراد متفاوت بدهد؛ و آن‌ها قادر خواهند بود که این قسمت‌ها را در بین خود پخش کنند.

 

برخی اصطلاحات مورد نیاز :

Seeders: به افرادی گفته می شود که فایلی را به طور کامل دانلود کرده‌ باشند و آن را در دسترس دیگران قرار دهند. در واقع هرچه تعداد این افراد بیشتر باشد، احتمالا سرعت دانلود فایل بالاتر خواهد رفت.
Peers: به افرادی گفته می شود که به طور همزمان هم به دانلود فایل می پردازند و هم آن را در دسترس دیگران قرار می دهند. اگر از یک نرم افزار تورنت استفاده کرده باشید، متوجه می شوید که همزمان با دانلود، بخش های دانلود شده‌ی شما با سرعتی به مراتب پایین تر در حال آپلود شدن نیز هست.
Leechers: به افرادی گفته می شود که همه‌ی بخش های یک فایل را در اختیار ندارند و نمی توانند بخش های مورد نظر شما را در دسترستان قرار دهند.

نکته: در واقع خیلی بعید است که بدون حضور صفر Seeder ها بتوانید دانلود یک فایل را به اتمام برسانید. البته در مواردی نادر ممکن است تنها با حضور لیچر ها بتوانید یک فایل را به طور کامل دانلود کنید. بنابراین تا زمانی که یک فایل را به طور کامل دانلود نکرده باشیم، یا Peer خواهیم بود و یا لیچر. تنها بعد از دانلود کامل یک فایل می توانیم به جمع Seeder ها بپیوندیم.

 

حل مشکل سرعت:

تورنت به‌خوبی مشکلات سرعت و در دسترس بودن فایل‌ها را برطرف کرده است. شما با تورنت کردن، فایل را نه از یک منبع واحد، بلکه از چندین هاست دریافت می‌کنید. بعلاوه هر کاربری که فایل را دریافت می‌کند، پس از دانلود به یک منبع دریافت (سیدر) تبدیل می‌شود و دریافت فایل را برای کاربران بعدی آسان‌تر می‌کند. به بیان ساده هرچه کاربران بیشتری از پروتکل بیت‌تورنت استفاده کنند، این پلتفرم قوی‌تر می‌شود. این حقیقت یکی از دلایل افزایش محبوبیت و تعداد کاربران تورنت در سال‌های اخیر است.

 نکته: استفاده نادرست از تورنت در کشور هایی که قوانین کپی رایت را رعایت می کنند، دارای پیگرد قانونیست! اما در ایران خبری نیست!

 استفاده‌ی نادرست از تورنت در کشور هایی که قوانین کپی رایت را رعایت می کنند، دارای پیگرد قانونیست. زمانی که می خواهید به دانلود بخشی از یک فایل با استفاده از تورنت بپردازید، کامپیوتری که برای دریافت فایل به آن متصل شده اید IP شما را مشاهده خواهد کرد. بسیاری از شرکت ها در اروپا و آمریکا، این IP ها را دریافت می کنند و آن را به اطلاع ISP های ارائه‌ دهنده‌ی اینترنت می رسانند. سپس شرکت های مختلف از فردی که به دانلود تورنت ها می پردازد شکایت می کنند و او را تحت پیگرد قانونی قرار می دهند. به همین دلیل است که استفاده از VPN برای دانلود و استفاده از تورنت ها توصیه می گردد. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که این قوانین در کشور هایی که قوانین کپی رایت را به رسمیت نمی شناسند صادق نیست. اما به طور کلی استفاده از تورنت ها، اطلاعات نسبتا زیادی از شما را در اختیار دیگران قرار می دهد. بنابراین استفاده از نرم افزار هایی برای تغییر IP قبل از استفاده از تورنت به شدت توصیه می گردد.

 

خب نکته و موضوع اصلی ، دانلود از طریق تورنت ( بهتر است فقط به بخش دانلود از طریق تورنت کاربران عزیز توجه کنند و موارد و سرویس های دیگر تورنت را فراموش کنید چون تخصصی تر هستند.)

در ابتدا بهترین برنامه ها را به شما معرفی می کنیم که از طریق آنها میتوانید فیلم های مورد نظر خود را دانلود کنید:

1- BitTorrent

2- uTorrent

3- qBittorrent

 

بعد از دانلود و نصب این برنامه ها ، حالا باید فایل تورنت را دریافت کنید. همانطور که ابتدا گفتم برای مثال دانلود فیلم ، سایت هایی هستند که فیلم ها را ریپ میکنند و فیلم را در سایت خود قرار میدهند. در کنار این سایت ها، سایت های معروف دیگری نیز هستند که فایل های تورنت(فیلم،موسیقی و..) به اشتراک میگذارند.

خب بگذارید به زبان ساده بگویم چیکار باید کرد:

1- اسم فیلم مورد نظر (یا هرچیز دیگری را) در گوگل سرچ کنید و در انتها کلمه تورنت را بنویسید torrent

2- سپس سایت های تورنت که این فیلم را به اشتراک گذاشته اند برای شما نمایش داده می شود. (اگر سایت های تورنت را میشناسید مستقیم وارد سایت شوید و جستجو کنید ، مثلا سایت yify)

3- وقتی وارد سایت شدید و فیلم یا فایل مورد نظر را پیدا کردید و به صفحه مربوط به دانلود رفتید ، یک فایل چند کیلوبایتی شما دانلود میکنید! بله اشتباه نکنید و فکر نکنید همه چی خراب است! این فایل تورنت فیلم شما هست نه خود فیلم!

4- بعد از دانلود فایل، فایل را با برنامه ای که نصب کرده اید از قبل باز کنید. بعد از باز شدن فایل میتوانید فایل را دانلود کنید و بعد از اتمام آن میبینید که فیلم مورد نظر دانلود شده است.

 

چند نکته کلیدی برای دانلود تورنت به شما توصیه میکنم انجام دهید برای افزایش سرعت دانلود، در برنامه uTorrent بعد از باز کردن فایل مورد نظر این دو گزینه را مانند تصویر تغییر دهید تا سرعت افزایش یابد. بعد از کلیک راست بر روی فایل مورد نظر در برنامه uTorrent تغییرا ذیل را اعمال نمائید:

 

download torrent

دانلود تورنت